Prewencja nacięcia krocza

PREWENCJA NACIĘCIA KROCZA

Epizotomia (nacięcie krocza podczas porodu w obszarze między pochwą i odbytem) jest obecnie wykonywana rutynowo. Wiele badań i publikacji naukowych potwierdza że:

  •  Nacięcie krocza nie pomaga przyspieszyć rodzenie się dziecka – nie wpływa znacząco na długość II okresu porodu (patrz DOLEŽAL, Antonin i wsp operacje położnicze Praga: Grada Publishin, 2007. 376 pp ISBN 978-80-247-0881-2…)
  • Epiziotomia nie chroni mięśni dna miednicy więcej niż naturalne pęknięcie – ewentualne uszkodzenia mięśni dna miednicy są prawie takie same – często gorsze (nacięcie może pęknąć dalej w kierunku odbytu) – trafny jest przykład z kawałkiem materiału – tkanki są jak nadcięty materiał, który traci swoją wytrzymałość i rozdziera się dalej znacznie łatwiej niż materiał nie nacięty.(patrz www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15051557)
  • Rutynowe nacięcie krocza jest gorsze niż potencjalne pęknięcie, do którego wcale nie musi dojść. Faktem jest, że nacięcie odpowiada pęknięciu II stopnia i obejmuje również mięśnie krocza i pochwy, ale fizjologiczne pęknięcie zawsze wybiera sobie najsłabsze miejsce (przez które nie przechodzą żadne większe naczynia krwionośne i nerwy)Na przykład w pozycjach wertykalnych kanał rodny poszerza się aż o 30%.
  • Podczas przygotowania przedporodowego na pewno korzystna może być regularna masaż krocza i stopniowe rozciąganie krocza (musi być jednak wykonywany prawidłowo). Ważnym „pomocnikiem” umożliwiającym ćwiczenia przygotowujące krocza jest Aniball.
  • Jak uniknąć nacięcia krocza? Prawdopodobieństwo pęknięcia i nacięcia krocza podczas porodu zmniejsza parcie spontaniczne. Ważną rolę odgrywa także pozycja porodowa. W klasycznej pozycji leżącej na łóżku lub fotelu porodowym z nogami na górze, występuje duże prawdopodobieństwo, że nacięcie krocza będzie wykonane  lub nastąpi pękniecie. (patrz http://www.rodzicpoludzku.pl/porod/wertykalne-pozycje-porodowe-przyklady.html)