Często zadawane pytania

UWAGA: Do nawilżenia silikonowego balonika należy stosować wyłącznie lubrykanty (żele) na bazie wody przeznaczone do użytku wewnętrznego (kontaktu z błonami śluzowymi).Nie należy używać środków zawierających olejki lub dodatki eteryczne! 

Użycie olejków lub nieodpowiednich lubrykantów może spowodować degradację silikonu i pęknięcie balonika. Takie uszkodzenie nie będzie uważane za wadę produktu.

Jeśli jednocześnie wykonywana jest masaż krocza, proszę do tego celu użyć odpowiedni żel lubrykacyjny zamiast olejku do masażu. W przypadku stosowania olejków przy masażu krocza, niezbędne jest użycie Aniball-a z prezerwatywą i to wyłącznie nielubrykowaną albo lubrykowaną żelem na bazie wody.           Prezerwatywy zawierające środki nawilżające z dodatkiem olejków mogą spowodować uszkodzenie silikonu.

Jeśli przy reklamacji okaże się, że podczas korzystania z Aniball-a doszło do kontaktu silikonowego balonika z olejkami, nieodpowiednimi lubrykantami lub ostrymi przedmiotami, reklamacja nie będzie akceptowana.

Można zacząć ćwiczyć 3-4 tygodnie przed planowanym terminem porodu, wystarczy 15 min. dziennie. Można ćwiczyć częściej, ograniczeniem jest tylko ból podczas ćwiczeń.
Celem jest osiągnięcie średnicy balonika 9-10 cm, bądź 30 cm obwodu balonika po około 3 – 4 tygodniach regularnego ćwiczenia, co jest odpowiednikiem średniego obwodu główki noworodka podczas porodu.
Oczywiście. Nawet dwa tygodnie mogą mieć duży wpływ, zwłaszcza, jeśli będzie się ćwiczyć każdego dnia np. rano i wieczór.
W okresie, gdy używa się balonik Aniball, szyjka macicy powoli dojrzeje, staje się coraz bardziej miękka, skraca się i rozszerza, gdyż ciało przygotowuje się na poród. W tym okresie szyjka jest bardzo ukrwiona, delikatna, wystarczy lekki dotyk i może pojawić się lekkie krwawienie lub plamienie. Jeżeli pojawi się to po ćwiczeniach z Aniballem lub po wizycie u ginekologa nie trzeba się martwić. Jeśli plamienie zatrzymuje się natychmiast po ćwiczeniu, można nadal kontynuować ćwiczenia z Aniballem.
Oczywiście. Nie musisz już starać się o ciągle zwiększanie obwodu, ale o jego utrzymanie. Jeśli nie sprawia Ci to trudności, dalsze zwiększanie obwodu jest właściwe.
Bądź cierpliwa. Są dni, kiedy nie da się osiągnąć lepszych wyników. Pomimo to należy kontynuować ćwiczenia, bo dzięki regularnemu ćwiczeniu krocze stopniowo rozciągnie się.
Nacięcie krocza (epizjotomia), to zabieg chirurgiczny w okolicy perineum – krocze (obszar między pochwą i odbytem), przeprowadzany wyłącznie w drugiej fazie porodu. Jego celem jest zwiększenie otworu pochwowego i ochrona kobiety przed spontanicznym pęknięciem w okolicy perineum. Nacięcie krocza może być bardzo nieprzyjemne – często chodzi o złe gojenie oraz późniejsze skutki dotyczące bólu podczas wypróżniania, ograniczenie współżycia seksualnego, konieczność operacji plastycznej krocza, inkontynencję w późniejszym wieku i inne. Więcej informacji znajdziecie na stronie nacięcie krocza.
Istnieją przypadki, gdy epizjotomia jest nieunikniona bądź korzystna: szybkie ukończenie porodu z powodu stanu zagrożenia dziecka czy też z powodu konieczności przeprowadzenia porodu zabiegowego. Kiedy dochodzi do samoistnego pęknięcia krocza rana jest zazwyczaj mniejsza i nie tak bolesna anieżeli chirurgiczne nacięcie. Zazwyczaj wymaga założenia mniejszej ilości szwów, niż w przypadku epizjotomi. Co więcej przy naturalnym pęknięciu występuje mniejsze ryzyko infekcji. Aniball dzięki stopniowemu rozciąganiu okolicy krocza przygotuje kobietę do porodu bez nacięcia.
Badania kliniczne podobnych produktów wykazały, że stosowanie tych urządzeń nie może wywołać przedwczesnego porodu.
Jeśli lekarz stwierdził ciążę wysokiego ryzyka (skrócona szyjka macicy, dziecko jest bardzo nisko itd.), zalecamy wcześniejszą konsultację z lekarzem.
Nie może, Aniball był w odpowiedni sposób przetestowany według dyrektywy europejskiej 93/42/EWG o wyrobach medycznych. W ramach testowania została przeprowadzona próba ciśnieniowa balonika w SZÚ (Narodowy Instytut Zdrowia), przedsiębiorstwo państwowe w Brnie, która potwierdziła, że przy ciśnieniu granicznym wewnątrz balonika (41,5 kPa, średnica 250 mm) nie doszło do jego destrukcji, ale tylko do samoczynnego odłączenia od plastikowej redukcji.
Ćwiczenia z balonikiem jak i inne zabiegi przygotowujące krocze do porodu zaleca się stosować od 37 tygodnia ciąży. Jest to czas wystarczający na przygotowanie swojego ciała do porodu.
W przypadku przestrzegania wszystkich warunków użytkowania oraz przechowywania takich produktów, właściwości gumy silikonowej są niezmienne przez okres minimalnie 36 miesięcy. Należy jednak wspomnieć, że w przypadku częstego stosowania może dojść do zwiększonego zużycia i tym samym do skrócenia czasu użytkowania. Dlatego też nie polecamy ćwiczeń z używanym już wcześnie balonikiem (używanym przez inną osobę) i oferujemy możliwość zakupu wymiennego silikonowego balonika osobno za znacznie niższą cenę.
Tak, dzięki stosowaniu Aniballu poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy. Jeśli jest Pani zdrową kobietą i nie ma żadnych przeszkód dla porodu naturalnego, można ćwiczyć z Aniballem.
Silikonowy balonik produkowany jest w Republice Czeskiej przez firmę z ponad 30-letnią tradycją jeśli chodzi o produkty przeznaczone dla opieki zdrowotnej. Pozostałe komponenty są produkowane poza UE.
Dzięki stosowaniu urządzenia do ćwiczeń po porodzie dochodzi do wzmocnienia mięśni w okolicy miednicy i tym samym do szybszego powrotu czynności mięśniowej z okresu poprzedzającego ciążę. Trening z balonikiem wpływa korzystnie na mięśnie miednicy i może być stosowany w profilaktyce nietrzymania moczu I zaburzeń statyki narządu rodnego.
Ten typ ćwiczeń nie powinien być wykonywany przed 36. tygodniem ciąży z powodu ryzyka wypływu wód płodowych – nie chodzi tylko o odejście wszystkich wód płodowych, ale nawet ich niewielkiej ilości. Właśnie z tego powodu do tego terminu położne nie zalecają również pchania czy np. skakania na piłce.
W takim przypadku nie ma żadnych ograniczeń odnośnie ćwiczeń. Paciorkowce nie stanowią dla kobiet zagrożenia, są niebezpieczne wyłącznie dla dziecka. Infekcja grozi ok. 1% dzieci kobiet, które mają GBS dodatni, dlatego podczas porodu zapobiegawczo podaje się antybiotyk, ale w czasie ciąży można normalnie ćwiczyć z balonikiem. Inaczej w przypadku grzybicy. Jeżeli infekcja drożdżakowa jest na etapie zapalenia, kiedy występuje wydzielina i grzybicę leczy się globulkami, zaleca się, aby poczekać z ćwiczeniami. Jeżeli srom jest zaczerwieniony, kobieta odczuwa swędzenie, palenie, to często ściany pochwy są bardzo kruche, dochodzi do pęknięć i krwawienia. W takim przypadku z pewnością należy przerwać ćwiczenia na czas stosowania globulek.
Na etapie leczenia zdecydowanie nie zalecamy ćwiczeń. Ściany pochwy są kruche, błony śluzowe u ujścia zaczerwienione, obolałe i często pękają. W stanach zapalnych nie zaleca się również masażu krocza.
Okres gwarancji dla Aniballu wynosi standardowo 24 miesiące. Przestrzegając wszystkich warunków użytkowania i przechowywania produktu, właściwości silikonu nie ulegają zmianom przez okres co najmniej 5 lat. Należy jednak wspomnieć, że przy częstym używaniu zużycie może być większe, przez co skraca się żywotność produktu. Dlatego zdecydowanie nie zalecamy ćwiczenia z używanym już balonikiem (używanym przez inną osobę) i oferujemy możliwość zakupu samego balonika silikonowego, za wyraźnie niższą cenę. Na jakość silikonu wpływa również używanie olejków – dlatego jest konieczne, aby podczas ćwiczeń używać lubrykantów na bazie wody, które nie zawierają olejków.